3713 Sayılı Terörle Mücadele Kanunu (TMK), 2003 yılında kabul edilmiş ve Türkiye’de terörle mücadeleye dair temel çerçeveyi oluşturan bir kanundur. Bu kanun, terör suçlarını tanımlamak, bu suçlarla mücadele için yetkili kurumları belirlemek ve bu suçlara uygulanacak cezaları düzenlemek gibi birçok önemli konuyu kapsamaktadır.

Bu blog yazısında, 3713 Sayılı TMK kapsamına giren bazı önemli suçları inceleyeceğiz.

  1. Terör Örgütüne Üye Olmak:

TMK’nın 5. Maddesine göre, bir terör örgütüne üye olmak 5 yıldan 10 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır. Bu suçun oluşması için örgütün amaç ve faaliyetlerini bilerek ve isteyerek örgüte üye olmak gerekmektedir.

  1. Terör Örgütüne Yardım Etmek:

TMK’nın 6. Maddesine göre, bir terör örgütüne maddi veya manevi yardım etmek 3 yıldan 8 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır. Bu suçun oluşması için örgütün faaliyetlerini bilerek ve isteyerek yardım etmek gerekmektedir.

  1. Propaganda Yapmak:

TMK’nın 7. Maddesine göre, bir terör örgütü propagandası yapmak 2 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır. Bu suçun oluşması için örgütün amaç ve faaliyetlerini açıkça ve doğrudan öven veya teşvik eden propaganda yapmak gerekmektedir.

  1. Silahlı Eyleme Katılmak:

TMK’nın 8. Maddesine göre, bir terör örgütünün silahlı eylemlerine katılmak 15 yıldan 22 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır. Bu suçun oluşması için örgütün silahlı eylemlerini bilerek ve isteyerek katılmak gerekmektedir.

  1. Tehdit ve Şantaj:

TMK’nın 10. Maddesine göre, bir terör örgütü adına veya amacına yönelik olarak bir kimseyi tehdit veya şantaj etmek 2 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

  1. Patlayıcı Madde Kullanmak:

TMK’nın 11. Maddesine göre, bir terör örgütü adına veya amacına yönelik olarak patlayıcı madde kullanmak 12 yıldan 20 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

  1. Görevlileri Öldürmek veya Yaralamak:

TMK’nın 12. Maddesine göre, bir terör örgütü adına veya amacına yönelik olarak görevli bir kamu görevlisini öldürmek veya yaralamak müebbet hapis cezası ile cezalandırılır.

  1. Casusluk:

TMK’nın 13. Maddesine göre, bir terör örgütü adına veya amacına yönelik olarak casusluk yapmak 15 yıldan 20 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.