HEMEN İLETİŞİME GEÇMEK İÇİN: 0 541 485 92 48

ASLİYE CEZA MAHKEMESİ

Asliye ceza mahkemesi, ceza yargılama sisteminin en temel mahkemeleri arasında yer almaktadır. Diğer ceza mahkemelerinin görev almadığı tüm dava ve işler asliye ceza mahkemesi görev alanına girmektedir. Ceza yargılamaları; ağır ceza  mahkemesi, çocuk mahkemesi, asliye ceza mahkemesi, fikri ve sınai haklar ceza mahkemesi, çocuk ağır ceza mahkemesi gibi mahkemelerde gerçekleştirilir. Ancak ceza yargılamalarının yapılması ile ilgili esas görevli mahkemeler asli ceza ve ağır ceza mahkemeleridir. Bu iki mahkeme dışındaki diğer ceza mahkemeleri özel kanunlarla kurulmuş özel mahkemeler olarak karşımıza çıkmaktadır. Peki,

asliye ceza davaları ne kadar?

Asliye Ceza Davaları Ortalama Ne Kadar Sürer?

Suçtan zarar gören ya da sanık pozisyonundaki kimselerin dava süreci ile ilgili en çok merak ettikleri konulardan

birisi asliye ceza davaları ne kadar sürer sorusunun cevabıdır. Asliye Ceza Mahkemeleri genellikle 10 yıl ve daha az hapis cezası gerektiren suçlarda görev yapmaktadır. Yeni çıkan hedef süre uygulamasına göre ise bu mahkemelerde görülen davaların 300 ile 390 gün içinde sonuçlandırılması için hedef süre konulmuştur.

Asliye ceza davalarının tam olarak ne zaman karara bağlanacağı konusunda net bir süre vermek oldukça zordur. Çünkü her dosya ve suç tipinin kendi özelinde değerlendirilmesi gerekmektedir. Bu nedenle mutlaka alanında uzman bir avukattan yardım alınmalıdır. Çünkü mahkemede avukatsız savunma, ceza yargılamalarında çok daha vahim sonuçlar ile karşılaşılmasına neden olabilmektedir.

HEMEN İLETİŞİME GEÇMEK İÇİN: 0 541 485 92 48