HEMEN İLETİŞİME GEÇMEK İÇİN: 0 541 485 92 48

Ceza Avukatı

Ceza ve ağır ceza davalarında kişilerin iyi bir ceza avukatı tarafından temsil edilmeleri oldukça önemlidir. Çünkü bu kapsamda yer alan davalar sonucunda uzun süreli cezalar alınması söz konusu olabilir. Yine oldukça geniş bir kategoride yer alan suç unsurları ve katalog suçlar olarak da adlandırılan diğer başlıkların uzman bir avukat tarafından ele alınması gerekmektedir. Bu nedenle ceza davaları ile ilgili bir dosyanız varsa çözüme kavuşturmak adına ceza hukuku avukatı seçiminde titiz davranmalısınız.

Ceza Avukatı Neden Önemlidir?

Ceza avukatı, müvekkilinin lehine olan kanun maddelerinin uygulanmasını sağlayarak hak ettiğinden daha fazla ceza almasını ya da suçsuzca beraat etmesini sağlar. Bu sebeple alt sınırı 5 yılında üstünde olan suçlar için herkes bir ceza avukatı ile temsil edilmelidir. Yine suçun işlenmesinden sonra kolluk şüpheliyi yargı önüne çıkarmak adına çalışmalara başlar. Bu noktada arama, el koyma, kolluk ifadesi ve gözaltı gibi çeşitli koruma tedbirlerini uygular. Ceza avukatı ise tüm kolluk sürecinin kanun ve yönetmeliklere uygun olarak gerçekleştirilip gerçekleştirilmediğini gözlemler ve varsa aykırı işlemleri ilgili mercilere bildirerek itiraz eder.

Soruşturma aşamasında savcı öncelikli olarak şüpheli kişinin ifadesini alır. Bu süreçte iyi bir ceza hukuku avukatı, olayın meydana gelişini ve diğer unsurları da göz önüne alarak müvekkili lehine delilleri toplar. Yine tutukluluk sürecinde dosyayı inceler, müvekkili ile iletişim halinde kalır, soruşturmayı takip eder ve gerekirse tahliye talebinde bulunur.

Son olarak ceza avukatının kovuşturma aşamasında da büyük rolü bulunmaktadır. Avukat, kovuşturma aşamasında müvekkili adına davayı takip ederek savunmasını yapar.  Ancak tüm bu dava sürecinin ceza hukuku alanında uzmanlığı ve tecrübesi bulunan bir avukat tarafından takip edilmesi,  soruşturma ve kovuşturma süreçlerine erken müdahale edilerek hukuki neticenin olumlu yönde etkilenmesi adına büyük önem taşımaktadır.

HEMEN İLETİŞİME GEÇMEK İÇİN: 0 541 485 92 48