HEMEN İLETİŞİME GEÇMEK İÇİN: 0 541 485 92 48

Boşanma, evlenme gibi doğal bir olay olarak kabul edilmektedir. Herhangi bir sebepten dolayı yollarını ayırmaya karar veren çiftler arasında oluşabilecek en büyük sorun ise çocukların velayetinin kime verileceğidir. Bu durum bazı aşamalarda oldukça büyük sıkıntıların gün yüzüne çıkmasına dahi neden olabilmektedir. Bununla birlikte bu durum yasalarla belirleniş standartlar arasında belirlenmiştir.

0-3 Yaş Arası Çocukların Velayeti

2-3 yaş aralığında olan çocuk ya da çocukların velayeti anneye verilmektedir. Bunda 0-3 yaş arasında olan çocuğun tamamen anne bakım ve şefkatine muhtaç olmasından kaynaklanmaktadır. Bununla birlikte eğer çocuk ya da çocukların hayatları için herhangi bir risk durumu mevcut ise o zaman velayetin babaya verilmesi mümkün olabilir.

3-7 yaş Yaş Arası Çocukların Velayeti

0-3 yaş aralığında olduğu gibi 3-7 yaş aralığında ki çocuk ya da çocukların da anne bakım ve şefkatine muhtaç olduğu kabul edilmektedir. 3-7 yaş aralığında ki çocuk ya da çocukların velayetinin babaya verilmesi için herhangi bir neden olması gerekmektedir. Bunlar arasında annenin çocuğa zarar vermesi, annenin sağlık sorunlarının bulunması ya da annenin çocuğa bakmaktan aciz olması gibi durumlar neden olarak gösterilebilmektedir.

Okul Çağındaki Çocuğun Velayeti Kime Verilir?

Okul çağına erişmiş olan bir çocuk ya da çocukların  velayetinde yaş ön planda olmakla birlikte en büyük etken çocuğun yaşam kalitesine etki edebilecek imkanlar daha ağırlıklıdır. Çocuk ya da çocukların eğitim ve gelecek hayatıyla ilgili olarak en fazla imkana sahip olan tarafın velayeti alması daha ihtimal dahilindedir.

HEMEN İLETİŞİME GEÇMEK İÇİN: 0 541 485 92 48