Herhangi bir konuda dava açmak için adliyeye yetkili ve görevli mahkemeye bir dilekçe ile başvurabilirsiniz. Fakat bir dava açabilmek için yapılacak pek çok detaylı işlem bulunmaktadır. Bu işlemler dilekçe ile başlar ama bu dava bana kaç paraya mal olacak ne kadar ödemem gerek soruları en çok merak edilen konuların başında gelir.

Dava açmak bilindiği üzere bir avukat yardımı ile veya tek başınıza yapabileceğiniz bir eylemdir. Karşı tarafın size karşı bir suç işlediğini düşünüyorsanız, topluma karşı bir suç işlediğini düşünüyorsanız veya bir suç içerisinde olduğundan eminseniz dava açma hakkınız bulunuyor. Elbette açtığımız dava önce inceleniyor, ardından savcı tarafından mahkemeye sunuluyor.

2022 Dava Harç ve Ücretleri

Bir boşanma davası, bir cinayet veya yaralama davası, bir hırsızlık davası bile olsa dava açtığınız taktirde bir harç yatırmanız gerekli. Yargı davalarında, binde 68,31’in dörtte biri, Ölüm ve yaralanma davalarında ise binde 68.30.020’de biri nisbi harç olarak peşin alınmaktadır. 2022 yılı için 350 TL ile 775 TL arasında değişen rakamlarda harç yatırmış olursunuz. Tüm dava çeşitleri için herhangi bir dava açtığımızda harç yatırmanız zorunludur. Şikayetlerle alakalı davalarda ise mahkeme masrafları kaybeden tarafın ödeyeceğini bir masraftır. 2022 yılı için ödeyeceğiniz dava harç ücretleri yukarıdaki gibidir. Bu ücretlere ilave olarak çalışacağınız avukatın ya da hukuk bürosunun bu davayı yürütmek için sizden talep edeceği ücretleri vardır. Özkök Hukuk Bürosu olarak hangi dava da ne kadar avukatlık ücreti alınıyor +90 224 273 09 06 numaralı telefondan bize ulaşarak öğrenebilirsiniz.