HEMEN İLETİŞİME GEÇMEK İÇİN: 0 541 485 92 48

Mobbing Nedir?

Mobbing, bir çalışanın kendiliğinden istifa etmesi için yapılan baskıya verilen isimdir. Bu durum genellikle psikolojik şiddet, baskı, kuşatma, taciz, rahatsız etme ya da sıkıntı vermek suretiyle ortaya koyulmaktadır. Mobbing, genellikle özel sektörde karşılaşılan bir durumdur. Bu koşullar oluşturularak çalışanın kendiliğinden istifa etmesi ve bunun sonucunda ise kazanması gereken bir takım haklarından da feragat etmiş olması sağlanmaktadır. Ayrıca birçok yasal hakkından feragat ettiğinden dolayı maddi ve manevi birçok zararla karşı karşıya kalmak durumunda kalmaktadır.

Mobbing’e Maruz Kalan İşçi Ne Yapmalı?

Mobbing’e maruz kalan bir kişi bu tacizi kanıtlayabilecek şekilde hareket ederse oldukça büyük bir fırsat elde etmiş olur. Bu fırsat neticesinde iş sözleşmesinin feshinden doğan kıdem, ihbar gibi bütün tazminatlarını almaya hak kazanacaktır. Bununla birlikte yaşanan süreçte sadece maddi değil manevi şekilde de zarar gördüğünden dolayı artı olarak manevi tazminat almaya da hak kazanabilmektedir.

Bununla birlikte işverenin, eşit davranma borcunu ihlal etmesinden dolayı yüksek miktarlarda tazminat ödemeye mahkum olma gibi bir durumunda ortaya çıkması söz konusu olabilecektir. Bu noktada yapılacak ilk iş ve aynı zamanda en önemli adım yapılan Mobbing’in kanıtlanması aşamasıdır. Ne yazık ki çalışan Mobbing’e maruz kalmasına rağmen bunu ispatlaması oldukça zordur. Bundan dolayı kişi Mobbing’e maruz kaldığını anladığı andan mahkeme sürecini düşünerek kanıtlanabilir gerçek delilleri elde etmeye çalışması oldukça önemlidir.

HEMEN İLETİŞİME GEÇMEK İÇİN: 0 541 485 92 48