HEMEN İLETİŞİME GEÇMEK İÇİN 0 541 485 92 48

Nikah İptali Şartları

Evlilik müessesesi insanların sevdiği kimselerle yuva kurmak için attığı adımlardan biridir. Evlilik oldukça ciddi bir iştir ve evlenilecek kişi öncesinde dikkatle analiz edilmeli, evlilik buna istinaden gerçekleştirilmelidir. Evlilik bir ömür boyu birlikte olma düşüncesi ile gerçekleştirilmektedir fakat işler her zaman yolunda gitmeyebilir. Nikah işlemleri, iki kişinin evliliğinin ilan edildiği akittir. Bu sebeple Türk mahkemelerinde ve Türk hukukunda hukuki dayanağı olan bir işlemdir. Nikah işlemleri genellikle birkaç hafta içerisinde gerçekleştirilebilen, tarafların birbirlerine eş ilan edildikleri ve tarafların evlilikten kaynaklanan yasal haklarının hukuki temelinin atıldığı bir törendir. Nikah kıyıldıktan sonra eşler evlenmelerinin önünde hukuken bir engel olduğunu fark edebilir.

  • Eşlerden birinin evlenme sırasında evli bulunması,
  • Eşlerden birinin evlenme sırasında sürekli bir sebeple ayırt etme gücünden yoksun bulunması,
  • Eşlerden birinde evlenmeye engel olacak derecede akıl hastalığı bulunması,
  • Eşler arasında evlenmeye engel olacak derecede hısımlığın (akrabalık) bulunması evliliğin iptali sebeplerindendir. Bu hallerde herhangi bir süreye bağlı olmaksızın evliliğin iptali istenebilecektir.
  • Ayırt etme gücünden geçici yoksunluk (sarhoşluk vb. haller)
  • Yanılma (evlenmeyi istemediği halde yanılarak evlenme),
  • Aldatma (evlendiği kişinin onur ve namusu konusunda kandırılma ya da bir hastalığın gizlenmesi),
  • Korkutma (kendisinin ya da yakınlarının sağlığına, haysiyetine yönelik korkutma) da evliliğin iptaline sebep olabilecektir. Ancak bu hallerde iptal sebebinin öğrenildiği tarihten itibaren 6 ay içerisinde ve her halükarda evlilik tarihinden itibaren 5 sene içerisinde evliliğin iptali davası açılmalıdır.

Nikah İptali Nasıl Yapılır?

Nikahın iptali mahkeme yapılacak bir başvuru ile ve evliliğin iptal sebepleri sunularak gerçekleştirilebilir. Bu gibi durumlarda bir boşanma avukatının da yardım alarak nikahınızın iptalini gerçekleştirebilirsiniz.

Stj. Av. Elif Nur Akyol

HEMEN İLETİŞİME GEÇMEK İÇİN 0 541 485 92 48