HEMEN İLETİŞİME GEÇMEK İÇİN 0 541 485 92 48

Paket Tur Sözleşmeleri Nelerdir?

Paket tur sözleşmeleri, paket tur düzenleyicileri veya aracıları tarafından Ulaştırma veya Konaklama veyahut Ulaştırma ve konaklama hizmetlerine bağlı olmayan başka turizm hizmetlerinden en az ikisinin birlikte, her şeyin dahil olduğu fiyatla satıldığı veya satımının vaat edildiği ve hizmetin yirmi dört saatten uzun süreyi kapsadığı veya gecelik konaklamayı içerdiği sözleşmedir.

Paket tur nitelendirmesi açısından turun ayrıntılarının, paket tur düzenleyicisi, aracısı veya tüketici tarafından belirlenmiş olmasının bir önemi bulunmamaktadır. Bütün ayrıntılar tüketici tarafından belirlenmiş olsa bile, paket tur düzenleyicisi veya aracısının bu istemlere göre bir gezi organize etmesi ve bunu toptan bir fiyata tüketiciye sunması halinde de bir paket tur sözleşmesinden bahsedilir.

Paket Tur Sözleşmelerinde Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Paket tur sözleşmelerinde paket tur düzenleyicisi veya aracısı sözleşme öncesi tüketiciyi bilgilendirmelidir.

Yazılı veya mesafeli akdedilen paket tur sözleşmelerinin bir nüshasının tüketicilere ya kağıt ortamında ya da kalıcı verici saklayıcısı aracılığı ile paket tur düzenleyicisi veya aracısı tarafından iletilmesi zorunludur.
Gezinin başlamasından önce sözleşmenin esaslı unsurlarından birisinin değiştirilmesi veya turun başlamadan önce iptal edilmesi halinde tüketicinin bu değişikliği veya paket tur düzenleyicisi tarafından sunulan alternatif bir turu kabul etme veya herhangi bir tazminat ödemek zorunda olmaksızın sözleşmeden dönme hakkı vardır.
Sözleşmeden dönülmesi halinde paket tur düzenleyicisi veya aracısının, tüketicinin ödemiş olduğu bedeli en geç yedi gün içinde tüketiciye iade etmesi gerekmektedir. Fakat paket tur düzenleyicisi veya aracısı da o ana kadar ifa etmiş olduğu edimler için tüketiciden bir karşılık isteyebilir. Tüketici sunulan edimlerden hiç faydalanmamışsa herhangi bir istem de olamaz.

Turun sözleşmeye aykırı ifası tazminat hakkı doğurur.

Stj. Av. Dilan Ecem Ceylan

HEMEN İLETİŞİME GEÇMEK İÇİN 0 541 485 92 48