HEMEN İLETİŞİME GEÇMEK İÇİN: 0 541 485 92 48

İŞ HUKUKU NEDİR?

İş hukuku, işçi ve işveren konularını ele alan ve bu konuda ortaya çıkabilecek uyuşmazlıkları düzenleyen bir hukuk dalıdır. Ancak günümüzde iş hukuku kapsamında yapılan düzenlemelere aykırı durumlar ile karşılaşılabilmektedir. Bu aykırılıklar nedeniyle İşçi ve işveren arasında yaşanabilen anlaşmazlıklar, bazen işverene bazen ise işçiye bazı haklar doğurmaktadır. Anlaşmazlıkların önemli bir kısmı ise işçinin hakkı olan maddi kazanımlarını elde edememesinden kaynaklanır. Bu noktada işçinin alacaklarını hukuki yollara başvurarak tahsil etmesi vazifesini ise bursa işçi alacakları avukatı üstlenmektedir.

 

İşçi Alacaklarından Doğan Davalar Nelerdir?

İşçinin iş akdi devam ederken ya da iş akdi sonucunda hak kazandığı alacaklarını işverenden tahsil edememesi durumunda açılan davalara işçi alacakları davası adı verilmektedir. İşçinin alacak ya da tazminat talep edeceği durumlar ise şöyle sıralanabilir:

  • Kıdem ve ihbar tazminatına ilişkin alacaklar
  • İş kazasına ilişkin tazminat hakları
  • Meslek hastalıklarına ilişkin tazminat hakları
  • Maaş ve ücret alacak hakları
  • Kullandırılmayan izin alacaklarına ilişkin haklar

İş alacakları davaları oldukça teknik davalardır. Ayrıca yukarıda bahsedilen işçi alacaklarına dair haklar, iş sözleşmelerinin maddelerine bağlı olarak değişkenlik gösterebilmektedir. Yine bu haklar, iş hukuku kapsamında koruma altına alınmış olsa da farklı prosedürlerin izlenmesi gerekebilmektedir. Bunun için işçi alacaklarına ilişkin davaların tecrübeli avukatlar tarafından takip edilmesinde fayda bulunmaktadır. Siz de işçi alacaklarına dair haklar ile ilgili detaylı bilgi almak için bizimle iletişime geçebilir, iş hukuku alanında uzman avukatlarımızdan hukuki destek alabilirsiniz.

HEMEN İLETİŞİME GEÇMEK İÇİN: 0 541 485 92 48