HEMEN İLETİŞİME GEÇMEK İÇİN: 0 541 485 92 48

ÇALIŞAN KADININ SÜT İZNİ HAKKI

Her çalışan kadın doğum yaptıktan sonra belli başlı bir takım sosyal haklara sahiptir. Bu hakların en merak edileni ise süt izni hakkıdır. Süt izni çalışan kadınların bebeklerini besleyebilmeleri için haftalık saat hesabı ile verilen bir haktır. Belirlenen saatler içerisinde çalışan kadınlar bebeklerini emzirmek için bu izinlerden faydalanmaktadırlar. Bu izin işveren tarafından verilmekte olup herhangi bir ücret kesintisi yapılmamaktadır. Bu izni vermeyen işverenden yasal olarak haklarınızı talep edebilirsiniz.

Süt İzni Ne Kadardır?

2019 yılı itibari ile süt izni çocuk 1 yaşını tamamlayana kadar günlük 1 buçuk saattir. Süt izninizi dilediğiniz saat aralığında kullanma hakkına sahip olursunuz. İşverenle anlaşmanız durumunda günlük 1 buçuk saat olan süt iznini haftanın herhangi bir günü toplu olarak kullanabilirsiniz. Bu tür anlaşmalar genellikle vardiya usulü çalışılan ve seri üretim yapılan büyük işletmelerde daha fazla uygulanmaktadır. İşvereninizle bu hususta anlaşarak dilerseniz süt izni hakkınızı gün içerisinde kullanabilir veyahut haftalık olarak kullanabilirsiniz. Süt izni vermek istemeyen işletmeler sgk maddelerine göre cezalandırılmaktadır. Eğer süt izninizi alamıyorsanız hukuki yollara bir an evvel başvurmanız gerekmektedir.

Aynı zamanda sosyal sigortalar kurumu bebek başına 1 defaya mahsus olmak üzere 180 tl süt emzirme parası ödemektedir. Bunun için doğum tarihinden önce 120 gün sigortalı olarak çalışmış olma şartı bulunmaktadır. Emzirme yardımını sosyal sigortalar kurumuna müracaat ederek alabilirsiniz.

HEMEN İLETİŞİME GEÇMEK İÇİN: 0 541 485 92 48