HEMEN İLETİŞİME GEÇMEK İÇİN: 0 541 485 92 48

Boşanmada Sosyal Mesajlar Delil Olur Mu?

Eşlerin boşanma kararı almalarının ardından başlayan mahkeme sürecinde bir takım delillerin elde edildiği ve bu delillerin mahkeme dosyasına eklenmesi istendiğiyle sık sık karşılaşılmaktadır. Bu durum taraflardan hangisinin doğru söylediğiyle ilgili olurken aynı zamanda alınacak olan tazminatın da belirlenmesinde önemli rol üstlenmektedir. Öyle ki bazı durumlarda taraflardan birisinin talep ettiği tazminat verilebilirken bazen de reddedilmesi söz konusu olabilmektedir.

Whatsapp Mesajları Delil Sayılır mı ?

Son dönemde Whatsapp mesajları bu konuda en fazla tartışılan konuların başında gelmektedir. İnsanların en fazla sorduğu sorulardan birisi olan Whatsapp mesajlarının boşanma davasında delil olarak kullanılıp kullanılamayacağı konusu oldukça karışık bir durumu ortaya koymaktadır. Whatsapp mesajlarının mahkeme tarafından delil olarak kabul edilmesinin bir tek şartı vardır o da bu mesajların tamamen yasalara uygun olarak elde edilmiş olması gerekmektedir.
Bu açıdan incelendiğinde örnek verecek olursak eşinizle yaptığınız bir konuşma sırasında eşinizin size Whatsapp üzerinden mesaj olarak hakaret ya da küfür etmesi durumunda kendi telefonunuzda bulunan bu yazışmaları delil olarak mahkemeye kabul ettirebilirsiniz. Fakat eşinizin başka birisiyle yaptığı konuşmaları ondan izinsiz karıştırarak bulmanız ve bunu delil olarak sunmanız halinde mahkeme tarafından geçerli bir delil olarak kabul edilmeyecektir. Bu noktada eşinizin telefonunu gizlice karıştırmanız, özel hayatın gizliliğini ihlal teşkil edeceğinden hukuka aykırı elde edilmiş delil kapsamında değerlendirilebilecektir.

HEMEN İLETİŞİME GEÇMEK İÇİN: 0 541 485 92 48