HEMEN İLETİŞİME GEÇMEK İÇİN 0 541 485 92 48

Ticari İletişim

İster her iki taraf da tacir olsun isterse taraflardan biri tacir biri tüketici olsun, sözleşmenin kurulabilmesi için sitede; teknik bilgilerin yer alması, sözleşme metninin hizmet sağlayıcı tarafından ne şekilde saklanacağı, tüketici tarafından bu sözleşme metnine ulaşılıp ulaşılamayacağı belirtilmelidir. Verilerin doğru depolanması delillere erişim açısından sözleşmenin tarafları bakımından önem arz etmektedir. Yine aynı şekilde sitede hatalı ürün seçimi halinde ne olacağı, uygulanan gizlilik kuralları bildirilmelidir. Tarafların her ikisinin de tacir olması halinde sözleşme ile bilgi verme yükümlülüğü bakımından başka koşullar belirlenebilir. Hizmet sağlayıcı alıcının/ tüketicinin genel işlem şartlarını saklamasına olanak sağlamalıdır.

Hizmet Sağlayıcı Almadan Önce Neler Yapılmalı?

Hizmet sağlayıcı siparişi almadan evvel alıcıya veri hatalarını düzeltebilmesi için uygun ortam sağlamalıdır. Taraflar tüketici değilse aksine düzenlemeler yapabilmektedir. Hizmet sağlayıcı siparişin alındığını teyit etmeli, sözleşmede bu teyidin ve bedelin ayrıntılarına yer vermelidir.

Aynı şekilde iletide bu ticari iletişimin hangi firma adına yapıldığı, a firması mı yoksa a firması adına hareket eden aracı hizmet sağlayıcı tarafından mı yapıldığı içerikten anlaşılmalıdır. Bu hususun açık bir şekilde belirtilmemesi halinde firmanın bilgisi dahilinde olmayan bir çok mesaj aracı hizmet sağlayıcı tarafından  gönderilmektedir. Yine hediye ve promosyonlar için katılım ve faydalanma şartları açık ve şüpheye yer bırakmayacak  şekilde yapılmalıdır.

HEMEN İLETİŞİME GEÇMEK İÇİN 0 541 485 92 48